BEZPEČNÉ CESTOVÁNÍ S KARAVANEM

Celoročně můžeme na cestách potkat zkušené karavanisty, ale i ty kteří s touto zálibou začínají. Právě těmto je věnován tento článek. V dnešní době, kdy provoz na silnicích stále houstne, je zapotřebí dodržovat několik pravidel, které Vám zaručí, že předejdete komplikacím a případným problémům na cestách.

V první řadě je zapotřebí si cestu pečlivě naplánovat. V dnešní době aplikací si lehce dokážete cestu prohlédnout předem. Především si zjistit případné uzávěrky a objížďky a kudy vedou. Speciálně v Čechách vedou objížďky po vedlejších silnicích a přes malé vesnice, kde můžete narazit na úzké komunikace a jiné nástrahy. Připravte se psychicky a vždy si nechávejte časovou rezervu. Karavaning není o tom být někde za co nejkratší dobu, ale o tom, že Vaše dobrodružství začíná již po nastartování Vašeho oře.

V druhé řadě je samozřejmostí kontrola vozidla, především tažného zařízení vč. el zásuvky a osvětlení. Dalším krokem by měla být kontrola tlaku v pneumatikách, protože podhuštění může mít velký vliv na stabilitu bydlíku. Moderní modely již mají kontrolu stabilizace a jiné podpůrné prvky, ale v první řadě je to způsob jízdy, která Vám zaručí bezpečný návrat.

Pro již znalé cestovatele není třeba připomínat, jak moc dokáže tažený příbytek ovlivnit chování vozidla. Především je zapotřebí přizpůsobit rychlost, ale pro ty nepolíbené je potřeba si uvědomit váhu karavanu, které u velkých typů sahá až k 1300 Kg a především i návětrnou plochu, která při poryvech větru dokáže celou soupravu velmi rychle rozhoupat. Samozřejmostí by měly být rozšiřující zrcátka a jejich dokonalé nastavení Vám ušetří mnohé perné chvilky, především při předjíždění. Další skupinou, které je třeba věnovat pozornost je techn. vybavení Vašeho příbytku jako plynové topení, vařič a vybavení kuchyně. Pro všechna tato zařízení platí jedno společné – vše by mělo být vypnuté a zabezpečené proti pádu z důvodu náhlého brzdění.

Pokud dodržíte výše uvedené zásady, můžete vyrazit na cestu relativně bez větších obav.

Dalším tématem, kde bychom Vám rádi nastínili problematiku je samotná jízda. Samozřejmostí je dodržování povolené maximální rychlosti i když je to někdy otrava je zapotřebí myslet na to nejdůležitější, a to je bezpečnost. A jelikož správný karavanista nikam nespěchá je právě správná rychlost to, co Vás dopraví v pořádku do cíle. Jedním z nejrizikovějším manévrem je předjíždění. Pokud cestujete vlastním vozem, o kterém si troufáte říci, že ho máte „v paži“ věřte že s „bydlou“ na kouli je to úplně jiné auto. Fyzika nejde obejít a vlastnosti Vašeho tahouna se rapidně změní. Samozřejmostí je změna možnosti akcelerace, prodloužení brzdné dráhy, a i chování vozidla při velmi nebezpečných poryvech větru. Ty jsou schopni především při zmiňovaném předjíždění celou soupravu rozhoupat a rozkmitat. O to horší je to, že tento jev se projeví velmi rychle a nečekaně a nepřecházím mu nic co by Vás varovalo. Obecně platí, že klidná a plynulá jízda Vás dopraví na místo v pořádku. Vždy předvídat tu horší variantu případného problému, dodržovat bezpečnou vzdálenost (především na dálnicích) včasné a plynulé brždění a optimální cestovní rychlost jsou hlavní kritéria která Vás dopraví např. až sem…….